Laneco2

Erasmus+ Projekt LANECO2

Tõstes maastikuehitajate digipädevusi linnapuude jätkusuutlikuks haldamiseks
2024-2-EE01-KA210-VET-000293320
Projekti periood 01.02.2025 – 30.06.2026
OÜ Yebisu Eesti
LANECO2

Erasmus+ Projekt LANECO2: Tõstes maastikuehitajate digipädevusi linnapuude jätkusuutlikuks haldamiseks

 

Tallinn, Eesti – Keset kasvavat vajadust kliimamuutustega kohanevate ja kestlike linnakeskkondade järele, on Eestis käivitunud uus rahvusvaheline kutsehariduse projekt, mis keskendub linnapuude elujõulisuse tagamisele läbi tehnoloogilise innovatsiooni. Erasmus+ väikeprojekt, “Landscapers’ new competencies for urban greening 2” (LANECO2), mida veab eest OÜ Yebisu Eesti, toob kokku Eesti, Läti ja Soome maastikuehituse erialaorganisatsioonid, et arendada valdkonna spetsialistide digitaalseid oskusi.

Projekti, mis kestab 1. veebruarist 2025 kuni 30. juunini 2026 ja kannab numbrit 2024-2-EE01-KA210-VET-000293320, eesmärk on vastata rohepöörde ja kliima soojenemise esitatud väljakutsetele linnahaljastuses. Kui eelmine, samanimeline projekt (LANECO) keskendus looduspõhise sademeveelahenduse rajamisele Valka, siis LANECO2 seab fookusesse linnapuud – asendamatu osa elamisväärsest ja jätkusuutlikust linnaruumist.

Uued tehnoloogiad kõrghaljastuse teenistuses

Projekti keskmes on digitaalsete tööriistade, eelkõige sensorite, kasutuselevõtt linnapuude kasvutingimuste monitoorimiseks. Sensorite abil kogutud andmed puude tervise, niiskustaseme ja teiste oluliste näitajate kohta võimaldavad maastikuehitajatel teha teaduspõhiseid otsuseid nii puude istutamisel kui ka nende edasisel hooldamisel. See on oluline samm edasi traditsioonilistelt hooldusvõtetelt, pakkudes täpset ja reaalajas infot, mis aitab tagada kõrghaljastuse pikaealisuse ja heaolu.

Projekti raames on kavas luua spetsiaalne koolituskava pealkirjaga “Digitaalsete tööriistade kasutamine linnapuude hooldamisel”. See on suunatud nii juba tegutsevatele maastikuehitajatele kui ka kutseõppeasutustele, et integreerida kaasaegsed tehnoloogiad valdkonna haridusse. Lisaks teoreetilisele õppele on ette nähtud ka praktiline koolitus, mis keskendub suurte linnapuude istutamisele digitaalseid abivahendeid kasutades.

Rahvusvaheline koostöö ja ekspertide kaasamine

LANECO2 on hea näide rahvusvahelisest koostööst, mis toob kokku erinevate riikide teadmised ja kogemused. Projekti partneriteks on lisaks eestvedajale OÜ Yebisu Eestile ka Eesti Maastikuehitajate Liit, Läti Maastikuarhitektide Liit ja Soome Rohe- ja Maastikuehitajate Liit. Selline partnerite ring tagab laiapõhjalise lähenemise ja parimate praktikate jagamise.

Kvaliteedi ja asjatundlikkuse tagamiseks on projekti kaasatud ka ekspert Belgia maastikuehitusfirmast Krinkels NV, kes nõustab koolituskava väljatöötamist. See annab projektile rahvusvahelise mõõtme ja tagab, et loodavad lahendused on maailmatasemel.

Projekti laiem mõju

Kõrghaljastuse säilitamine ja laiendamine on kriitilise tähtsusega, et luua linnu, mis on vastupidavad kliimamuutustele, pakuvad elanikele meeldivat elukeskkonda ja toetavad elurikkust. LANECO2 projekt panustab otseselt nende eesmärkide saavutamisse, andes maastikuehitajatele vajalikud oskused ja teadmised, et tulla toime 21. sajandi väljakutsetega.

Projekti tulemusena valmiv koolitusprogramm ja praktilised kogemused aitavad tõsta kogu valdkonna professionaalset taset ning tagada, et meie linnade rohealad oleksid rajatud ja hooldatud kõige kaasaegsemaid ja jätkusuutlikumaid põhimõtteid järgides. See on investeering mitte ainult tänasesse, vaid ka tulevaste põlvkondade elukvaliteeti.